Zaciska się pętla kontroli celno-skarbowych. Lektura najnowszych danych pochodzących z Ministerstwa Finansów, prowadzi do wniosku, że nie tylko znacznie podniosła się liczba kontroli, ale również utrzymuje się ich wysoka skuteczność.
To co w pierwszej kolejności rzuca się w oczy analizując dane udostępnione przez resort finansów, to znaczący wzrost rozpoczętych kontroli skarbowych, które z poziomu 3.244 w roku 2021 poszybowały w ubiegłym roku do liczby 4.163, co daje zmianę aż o 28,3% rdr. Podobnie istotna zmiana zaszła jeśli chodzi o zakończone kontrole celno-skarbowe – ich liczba wzrosła bowiem z 2.966 w roku 2021 do 4.033 w roku ubiegłym, to o 36% więcej rdr.
Informacją, która jednak robi największe wrażenie jest ta dotycząca skuteczności fiskusa w wykrywaniu nieprawidłowości. Okazuje się bowiem, że spośród kontroli celno-skarbowych, które zostały zakończone w roku 2022, aż 91,5%, tj. 3.689 wykazało nieprawidłowości. Z pewnością tak imponujące wartości jeśli chodzi o typowanie podmiotów do kontroli nie miałyby miejsca, gdyby fiskus nie był wyposażony w specjalne algorytmy, plany kontroli oraz narzędzia analityczne.
Co powyższe dane oznaczają dla przedsiębiorców? Wniosków jest z pewnością kilka. Przede wszystkim – najlepiej jeśli algorytmy nie wytupują podatnika do kontroli. W tym zakresie – by mieć pewność, że prawidłowo rozliczamy się z fiskusem – warto np. przeprowadzić wewnętrzny audyt podatkowy. Co jeśli jednak urzędnicy przyjdą już z wizytą ? W takiej sytuacji z pewnością warto skorzystać z usług profesjonalnych doradców podatkowych, posiadających doświadczenie w sporach z fiskusem.
Zapraszamy do zapoznania się z treścią całego artykułu w powyższym temacie, w którym komentarza udzieliła dr Anna Wojciechowska. Link do artykułu znajdziecie Państwo tutaj