WSA w Olsztynie w niedawnym wyroku w sprawie I SA/Ol 328/24 obalił zakusy fiskusa w zakresie poboru wyższej akcyzy od samochodu typu miękka hybryda (mHEV, mild hybrid). Sąd słusznie zauważył, iż z przepisów ustawy o podatku akcyzowym wcale nie wynika, że wpływ na kwalifikację samochodu jako napędzanego hybrydowym napędem spalinowo-elektrycznym decydowała np. moc silnika elektrycznego. Nie ma więc znaczenia, że jest ona niewielka. Nie ma znaczenia alternatywna możliwość jazdy wyłącznie na silniku elektrycznym. Ani tym bardziej nie ma znaczenia zdolność do „swobodnego ruszania” z miejsca. Sąd w ślad za niedawnym wyrokiem WSA w Warszawie uznał, że hybrydowy napęd spalinowo-elektryczny to taki w którym silnik elektryczny oddziałuje bezpośrednio na układ napędowy.
Szalenie istotne wnioski poboczne:
- omawiany wyrok wydany został w sprawie ze skargi na decyzję domiarową a nie interpretację indywidualną. Takich właśnie spraw toczy się w Polsce pewnie tysiące;
- sprawa dotyczyła akcyzy 1,55% vs 3,1% – a więc samochodów z silnikiem o pojemności do 2000 cm3. W takich przypadkach też warto więc spierać się z organami podatkowymi;
- sąd w sposób bardzo plastyczny skrytykował też fakt, że fiskus opiera się w swoich wywodach w mniejszym zakresie na wiedzy własnej organu, zaś w szerszym na treści artykułów pochodzących z Internetu, szeroko cytowanych w decyzji oraz włączonych, w postaci wydruków, do akt sprawy, niestanowiących jednak ani dowodów w sprawie, ani wiarygodnego źródła wiedzy co do przepisów regulujących opodatkowanie podatkiem akcyzowym samochodów osobowych nabytych wewnątrzwspólnotowo. To ciekawy wniosek, pomocny zwłaszcza tam, gdzie w sporze organ podatkowy nie powołuje się np. na opinie biegłych.
Masz problem z akcyzą od mild hybrid? Zachęcamy do lektury naszego poradnika o akcyzie od miękkich hybryd. Dowiesz się z niego m.in.:
- na czym polega problem z akcyzą od mild hybrid;
- jakie jest podejście organów podatkowych do podatników płacących niższą akcyzę;
- jakich kroków ze strony urzędów skarbowych możesz się spodziewać;
- jakie masz szanse na sukces w sporze;
- jak efektywnie zarządzić własnym ryzykiem podatkowym.
Link do zakupu e-booka znajdziesz TUTAJ.